Türk çocuk oyunları

Aşağa gitmek

Türk çocuk oyunları

Mesaj tarafından BuBu Bir Ptsi Eyl. 01, 2008 2:00 pm

Oyun Adları

Aşık Oyunu: Türkiye’de Aşık, Azerbaycan’da Aşığ, Kazakistan’da Asık, Kırgızistan’da Aşık, Çükö, Özbekistan’da Aşık, Türkmenistan’da Aşık.
Koyun, keçi, oğlak ve küçük danaların ayaklarından çıkan aşıklar,çocuklar için birer oyun aracıdır. Aşıklar genelde boya ile boyanır,sağa ların belleri bakır telle sarılır ve ortaları delinerek ağır olması için kurşun akıtılır. “Sağa” tabir edilen ağır ve büyük aşıklar oyuncunun elindeki seçilmiş aşıktır, her oyuncunun bir sağa’sı vardır.

Sokakta veya evlerin damlarında oynanan, aşuk oyunlarını sadece erkek çocuklar oynar. Aşukların yüzleri çig, şeg, tög, mire, alçı gibi isimler alırlar. Bir daire içerisine dizilen aşıklar bir kaç metre uzaktan sağalarla atılarak daireden dışarıya çıkarılmaya çalışılır, bu oyuna “çızı oyunu” denir. Çizgi dışına çıkarılan her aşuk, çıkaran oyuncuya ait olur. Aşuk çıkaramayan oyuncu, oyunu rakibine bırakır, böylece aşukların tamamı daire dışına çıkıncaya kadar oyun devam eder:

Aşukları biten çocuğa “Uduzdu” denir. Bu oyundan başka “Mire” diye tabir edilen birbaşka oyun şeklinde ise ortaya oynayan oyuncu sayısı kadar aşuk dizilir. Dizilen bu aşuk kümesine bir kaç metreden sağa denilen aşukla şeğleme yapılır. Aşuk “mire” gelirse kümenin olduğu yerden bunu vurmak için diğer oyuncular sağalarını atarlar,vuran çocuk diğerlerden birer aşuk alır mire gelen sağa vurulamazsa sahibi diğer oyunculardan birer aşuk alır. Şeglenen aşuk mire gelmezse diğer oyuncularda küme etrafında aşuklarını şeglerler sonra bir çocuk tarafından aşık kümesine sağa İle atış yapılır küme dağılırsa sağanın yüzlerine uyan aşuklar, oluşuncaya kadar vurulur. Sonra tekrar küme kurulur kazanan oyuncu arkadaşlarından birer aşuk alır oyun böyle devam eder.


Tutmalı Çelik: Türkiye’de Tutmalı Çelik, Kırgızistan’da Çikit, Al, KKTC’de Çıkkıldak, Marra, Kızberiş, Terletiş, Türkmenistan’da Toyak.

Atçılık Oyunu: Türkiye’de Atçılık Oyunu, KKTC’de Atcıg, Özbekistan’da At at.
Çocuklar ikişer ikişer kümelere ayrılır. Yaklaşık iki metre uzunluğunda küme sayısı kadar ip alınır. Her çift arka arkaya durur. Öndeki çocuk at arkadaki sürücüdür. İp öndeki çocuğun ensesinden önüne doğru uzatılıp,koltuk altlarından geçirilir. Arkaya doğru uzatılır ve iki ucu birleştirilerek gem gibi takılır. Arkadaki çocuk sürücü olarak atın geminden tutar ve koşmaya başlarlar. Sürücü gemi sağa çektiğinde at sağa sola çektiğinde sola döner. At gibi kişner.
Birdirbir Oyunu: Türkiye’de Birdirbir, Azerbaycan’da Hostana, Eşşek beli, KKTC’de Birdirbir.

Çatal matal kaç çatal : Türkiye’de Çatal matal kaç çatal, Duvar Zıkkası, Uzun eşek, Kırgızistan’da Eşek sekirmey, Türkmenistan’da Eşek eşek.
Üzerinden atlanacak gözleri kapalı kişinin, tek ya da çatal biçiminde kaldırılmış parmakların kaç olduğunu bilmesi temeline dayanan bir tür birdirbir oyunu.

İp Atlama: Türkiye’de İp atlama, Kırgızistan’da Sekurgaç, Özbekistan’da Arkan Oyunu.

Sekmen : Türkiye’de Sekmen, Sekleme, KKTC’de Bir ayag.

Çizgi Oyunu: Türkiye’de Çizgi, Çiziktaş.

Bop: Türkiye’de Bop, Bız Bum, KKTC’de Sayı Oyunu.

Rüzgar Kar yağmur: Türkiye’de Kar yağmur, Rüzgar Boynuzlar Havaya, Kazakistan’da Uştu uştu.

Kalabalık bir grup halinde oynanır.Bir şaşırtmaca oyunudur. Dışarıda oynanır. Oyuncuların içinden bir lider seçilir. Oyuncular düz bir çizgi oluşturacak şekilde yan yana dizilirler, lider de onların karşısına geçer. Oyuncuların amacı liderin söylediklerini şaşırmadan yerine getirmektir; “rüzgâr” dediğinde oyuncular ellerini çırpar, yağmur dediğinde ellerini göğüslerine vurur, kar dediğinde ise ellerini dizlerine vururlar. İlk önce yavaş başlayan oyun giderek hızlanır ve zorlaşır. Yanlış hareketi yapan ve duraksayan oyuncular yanar ve oyundan çıkar. Sona kalan oyuncu yani kazanan lider olur ve oyun yeniden başlar.

Sessiz Telefon: Türkiye’de Sessiz Telefon, Kazakistan’da Sımsız Telefon, Kırgızistan’da Buzulgan Telefon.

Kim Vurdu: Türkiye’de Kim Vurdu, Azerbaycan’da Kim vurdu, Kazakistan’da Kim urdu, KKTC’de Kim vurdu, Özbekistan’da Kim urdu, Türkmenistan’da Kim urdu.
Altı – yedi kişi ile oynanır. Oyun için önceden plan yapılır. Oyunu bilen iki kişi seçilir. Oyunu bilenlerle bilmeyenler ikişerli iki grup olur. Diğer iki kişi ayakta bekler. Gruplar yere yatırılıp üzerleri çarşafla örtülür. Oyunu bilip yere yatırılanlara sopa ya da süpürge verilir. Ayaktakilerde de sopa vardır. Oyun başlatılır ve oyunu bilmeyene grup arkadaşlarınca sopa vurulur. Sopa yiyene ayaktakilerden kimin vurduğu sorulur. Ayaktakiler sopayı vurmadıklarından oyun bir süre devam ettirilir.

Körebe: Türkiye’de Körebe, Vırrık, Ebe Ebelebel, Körlebbek, Kırgızistan’da Kim zkenin tap, Köz tanmay, KKTC’de Körebe, Türkmenistan’da Göz dangdı, Kazakistan’da Sokurteke.

Kulak kopartmaca: Türkiye’de Kulak kopartmaca, Kırgızistan’da Kulakka Çapmay.

Sandıkbaşı: Türkiye’de Sandıkbaşı, Kırgızistan’da Şıngır mıngır toz.

Çiğdem Pilavı: Türkiye’de Çiğdem Pilavı, Hatapıya, Özbekistan’da Bayçiçek.
omaç ile karın doyar, katkısız süt ve yoğurt yiyerek elma elma yanaklarımız olurdu.

Sabah erken saatlerde kafadar arkadaş gruplarıyla anlaşılarak köyün uzak mekanlarındaki taşlık bozkırlara çiğdem kazmak için yola çıkılırdı.Çiğdem kazma gezileri sabahtan ikindiye kadar sürer, köye dönüldüğünde toplanan çiğdemler ikindi üzeri bir iğde çalısına dizilerek arkasında kalabalık çocuk gruplarıyla birlikte ev ev gezdirilmeye başlanırdı. Her eve gelindiğinde kapının önünde tüm çocuklar koro halinde ve yüksek seslerle pilav için yağ ve bulgur talebinde bulunurlar;

"Çiğdem çiğdem çeçecik,
Ebem olur köçecik,
Çiğdem geldi yapıya,
Yağ gönderin kapıya,
Yağ olmazsa bal olsun,
Oğlan uşağı olsun,
Kız çatlasın ölsün,
Oğlan uşağı yanınıza yoldaş olsun."
Ev sahibi duymazlıktan gelirse, bu sefer yine grup hep bir ağızdan;
"Dam başında boyunduruk
Dura dura yorulduk,
Verirseniz gideriz,
Vermezseniz dururuk" diyerek istenen alınmış olur.


Yağmur Gelini: Türkiye’de Yağmur Gelini, Gode-gode, Bodi-bostan, Yağmurcuk, Kepçe Gelin, Özbekistan’da Sushatun.

_________________
GiDeN GeLmiYoR GeRi DöNmüYoR oYuNuN sOnUNDaa...
GiDeN GeLmiYoR hayaT DeNilen ŞeY BiR ipiN UcundA!
avatar
BuBu
Pink Admin ~ Owner
Pink Admin ~ Owner

Mesaj Sayısı : 1113
Yaş : 29
Nerden : Ordan burdan...:)
Kayıt tarihi : 22/04/08

Kullanıcı profilini gör http://odyluin.niceboard.net/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Türk çocuk oyunları

Mesaj tarafından BuBu Bir Ptsi Eyl. 01, 2008 2:04 pm

daha cok vardı ama sığmamış, tüm emeklerm boşa gitti..neyse hazır olarak buldugum oyunlarla devam ediim..

_________________
GiDeN GeLmiYoR GeRi DöNmüYoR oYuNuN sOnUNDaa...
GiDeN GeLmiYoR hayaT DeNilen ŞeY BiR ipiN UcundA!
avatar
BuBu
Pink Admin ~ Owner
Pink Admin ~ Owner

Mesaj Sayısı : 1113
Yaş : 29
Nerden : Ordan burdan...:)
Kayıt tarihi : 22/04/08

Kullanıcı profilini gör http://odyluin.niceboard.net/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

oyunlar devam..

Mesaj tarafından BuBu Bir Ptsi Eyl. 01, 2008 2:09 pm


ERTUĞRUL’A BAKINIZ :
Çocuklar el ele tutuşup, ayakta halka olurlar. Sayışma ile önceden seçilen ebe halkanın ortasına çömelir. Çocuğun ismi ile şarkıya başlanır;
“Ertuğrul’a bakınız,
Top tüfek atınız.
Ne hoş gülüyor,
Bizi süzüyor.”
Şarkı bitiminde bir başka çocuk ortaya geçer ve çömelir. Diğer çocuklar onun ismi ile şarkıya başlar.
“Ayşe’ye bakınız……..”
şarkıyı söyleyen çocuklar hareketlerini taklit eder (Bakma, top tüfek atma, gülme vb).
TOP YAKALAMA OYUNU :
Çocuklar elele tutuşarak büyük bir halka olurlar. Öğretmen ortaya geçer. Elindeki topu sıra ile ayakta bekleyen çocuklara atar. Çocukların yakalamasını ister. Topu yakalayan çocuk, tekrar öğretmene atar. Çocukların ismi söylenerek, birbirlerini tanımalarına yardımcı olunabilir. Oyun çocukların ilgisine göre devam eder.
MİÇO :
Çocuklar elele tutuşarak, ayakta halka olurlar. Şarkılı sözleri eşliğinde taklidi hareketleri ile oyun halkada oynanır.
“Miço nerden geliyor? Harmanlıktan aşağı } 2
Oyna da Miço oyna
Zıpla da Miço zıpla
Miço gözlerin nerede? Fıldır fıldır yerlerde } 2
Oyna da Miço oyna
Zıpla da Miço zıpla
Miço ellerin nerede? Kıvrım kıvrım bellerde } 2
Oyna da Miço oyna
Zıpla da Miço zıpla
YAĞ SATARIM :
Çocuklar elele tutuşup halka olarak yere bağdaşa geçerler. Önceden sayışma ile seçilen ebe, elinde bir mendille halkanın etrafında dolaşmaya başlar. Bu sırada oturan çocuklar hep birlikte
“Yağ satarım, bal satarım,
Ustam ölmüş, ben satarım,
Ustamın kürkü sarıdır,
Satsam on beş liradır,
Zambak , zumbak, dön arkana iyi bak” } 2 şarkısını söyler.
Ebe halkanın dışında yürürken elindeki mendili şarkının bitiminde bir arkadaşının arkasına gizlice bırakır. Yürümeye devam eder. Arkadaşı farkına varırsa mendili alır ve ebenin arkasından koşmaya başlar. Ebe yakalanmadan, kalkan arkadaşının yerine oturmaya çalışır. Yakalanırsa yine ebe olur.
KAHKAHA OYUNU :
Çocuklar masaya veya minderlere oturur. Öğretmen elinde bir nesne ile çocukların göreceği bir yere oturur. Eline bir nesne alır. Öğretmen elindeki nesneyi havaya doğru atar ve yakalar. Çocuklar bu sırada (nesne havada iken) gülmeye başlar. Öğretmen nesneyi tutunca gülmemeleri gerekir. Halen gülmeyi devam ettire n olur ise bir süre oyun dışı kalır. Yanılmadan oyunu tamamlayan, oyunun galibi sayılır ve lider oyuncu olma hakkını kazanır.
BİR GÜN OKULA GİDERKEN :
Çocuklar ayakta büyükçe bir halka olur ve birbirlerinin sırtını görecek şekilde sıralanırlar. Şarkılı sözler eşliğinde, taklidi hareketlerle halkada yürünerek oyun ıynanır.
“Bir gün okula giderken, Bir gün okula giderken,
Her şeye dikkat ederken, Her şeye dikkat ederken,
Önden bir kız atladı, Yolda süslü bir hanım,
Topu düştü patladı. Yürüdü adım, adım.
Pat pat pat, pat pat pat, Tral lal la, tral lal la,
Pat pat pat, pat pat pat. Tral lal la, tral lal la,
“Bir gün okula giderken, Bir gün okula giderken,
Her şeye dikkat ederken, Her şeye dikkat ederken,
Yolda bir ihtiyarcık, Borozanlılar, atlılar
Yürüdü yavaşçacık Tozu dumana kattılar
Hım hım hım, hım hım hım, Düt düt düt, düt düt düt
Hım hım hım, hım hım hım. Düt düt düt, düt düt düt
GECE - GÜNDÜZ :
Çocuklar masa çevresindeki sandalyelere otururlar. Öğretmenin komutu ile şaşırmadan oyunu tamamlamaya çalışırlar. Öğretmen “gece” deyince uyuma hareketi, “gündüz” deyince uyanma hareketi yaparlar. Yanılmadan oyunu tamamlayan, komut verme hakkına sahip olur ve oyunu kazanmış sayılır.
SİNCAP :
Çocuklar yarım daire şeklinde ayakta dururlar. Yüzleri öğretmene dönük olur. Şarkı sözlerine uygun temsili hareketlerle oyun oynanır.
“Şu ağacın tepesinde, sincaplar oynaşıyor. (2)
Palamut, ceviz bulunca, yuvasına taşıyor. (2)
Dik dik dik diri dik (eller belde yerinde zıplanır)
Dik dik dik dik, dik diri dik (eller dizlere vurulur)
Şu ağacın tepesinde, sincaplar oynaşıyor (2)
Fındık, fıstık bulunca, hepsi birden coşuyor. (2) (oynama hareketi)
Dik dik dik diri dik (eller belde yerinde zıplanır)
Dik dik dik dik, dik diri dik (eller dizlere vurulur)
KUTU KUTU PENSE :
Çocuklar elele tutuşarak, ayakta halka olurlar. Halkada yürüyerek şarkı sözlerini söylerler;
“Kutu kutu pense,
Elmamı yerse
Arkadaşım ……….,
Arkasını dönse.”
İsmi söylenen çocuk halkada arkasını dönerek yürür. Tüm çocuklar arkasını dönünce, ilgi ve isteğe göre aynı şekilde şarkı sözü “önüne dönse” diye değiştirilerek oyun sürdürülebilir, yada en sonunda “bütün çocuklar önüne dönse” diye oyun tamamlanır.
DEVE - CÜCE :
Tüm çocuklar oyun alanında birbirine çarpmayacak şekilde yerleşir. Öğretmenin komutuna göre çömelme ve ayakta durma hareketleri ile oyun oynanır. Öğretmen “dev” dediğinde çocuklar ayakta ve kolları yukarı doğru uzanmış şekilde dururlar. “Cüce” dendiğinde çömelip, otururlar. Yanılan bir süre oyun dışı kalır. Yanılmayan oyunu kazanmış sayılır.
AH BENİM TURNAM :
Çocuklar elele ayakta halka olurlar. Şarkı sözleri eşliğinde hareketler yapılır.
Ah benim turnam, yeşil başlı turnam. (halkada elele tutuşarak yürünür)
Otur dersem oturur, (çömelme hareketi yapılır)
Kalk dersem kalkar. (kalkma hareketi yapılır)
Büzül dersem büzülür, (elele halkada içe doğru yürünür)
Süzül dersem süzülür. (elele halkada dışa doğru yürünür)
Darıl dersem darılır, (eller bağlanarak, sırt sırta dönülür)
Sarıl dersem sarılır. (yandaki arkadaşına sarılırlar)
Ellerimizle, şap şap şap, (el çırpılır)
Ayaklarımızla rap rap rap. (ayaklar yere vurulur)
Bir şöyle, bir böyle, (eller belde bir sağa, bir sola dönülür)
Dans edelim seninle. (kol kola girilip, dans edilir)
YAKALA – BIRAK OYUNU :
Çocuklar mindere otururlar. Ellerine birer lego veya dolgu oyuncak alırlar. Öğretmenin söyleyeceği “yakala – bırak” komutuna göre, oyuncağı tutar veya yere bırakırlar. Yanılanlar oyundan çıkar. Yanılmadan oyunu tamamlayan kazanır.
YAPTIĞIMI YAP :
Çocuklar ayakta öğretmenin komutunu bekler. Öğretmen “el çırp, ellerini yukarı kaldır, parmak şıklat, vb.” komutlar verir. Çocukların yanılmadan komutu yerine getirmeleri istenir. (Çocukları yanıltmak için öğretmen komuttan farklı hareketler yapabilir. Örn; ayağını kaldır der. Fakat parmağını şıklatır)
KULAKTAN KULAĞA OYUNU :
Yan yana “C” şeklinde dizilen sandalyelere oturulur. Öğretmen en baştaki çocuğun kulağına basit bir kelime veya cümle söyler. Çocuk duyduğu kelimeyi diğer arkadaşları duymadan yanındaki arkadaşının kulağına fısıldar. Oyun kelimenin en son kişiye doğru iletilmesi şeklinde oynanır. En sondaki kişi kelimeyi yüksek sesle söyler. Eğer kelime doğru ise o en başa geçer. Ayrıca kelime yanlış ise yavaş yavaş başa doğru dönülerek kelimeyi farklı söyleyen bulunur. Yanlışı ileten en sona geçer. Oyun böyle devam eder.
MISIR PATLATMA :
Çocuklar halka olur ve yere çömelirler. Temsili hareketlerle oyun oynanır.
Tavamızı alalım (halka içine doğru tava tutma hareketi yapılır.)
İçine yağı koyalım, (yağ koyma hareketi yapılır.)
Birazda mısır ilave edelim (mısır dökme hareketi yapılır)
Tuzunu da ekelim (tuz dökme hareketi yapılır.)
Ocağı açalım (diğer elle ocak açma hareketi yapılır.)
Tavayı ateşe koyalım (sağ el yumruk yapılıp, kol öne uzatılır.)
Tavayı sallayalım, sallayalım (sağ kol ile küçük daire çizilir.)
Not: Öğretmen pat diye seslendiğinde çocuklar sıçrar ve tekrar çömelir.
Çocukları şaşırtmak için öğretmen arada bir sıçrayabilir. Şaşıranlar yere oturur.
Mısırlar oldu haydi yiyelim. (yeme hareketi yapılır.)


KURT BABA :
Sayışma ile bir kurt seçilir. Diğerleri kuzu olur. Çocuklar ayakta elele tutuşarak halka olurlar. “Kurt baba” halkanın ortasına geçer. Şarkının sözlerine göre hareket edilir. Halkadaki çocuklar şöyle söyler.
Elimi yüzümü yıkıyorum (Uyanma ve el yüz yıkama hareketi yapar)
Nakarat
Dişlerimi fırçalıyorum (Diş fırçalama hareketi yapar)
Nakarat
Giysilerimi giyiyorum (Giyinme hareketi yapar)
Nakarat
Sizleri yakalamaya geliyorum (Halkadaki çocuklar kaçar, kurt baba yakalamaya çalışır)
Ormanda gezilirken,
Kurt babaya rastlamışken, NAKARAT
Kurt baba ne yapıyorsun?
ÖĞRENMEK Mİ İSTİYORSUN?
Çocuklar elele tutuşup, ayakta halka olurlar. Ellerini bırakırlar. Çocuklar şarkı sözlerine uygun taklidi hareketlerle oyunu oynarlar. Meslek isimleri çoğaltılabilir.
Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir küçük kız ne yapar?
O sallar bebek, o sallar bebek,
Bebekler hep fır döner. (çocuklar halkada kendi etrafında bir kere döner.)

Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir küçük bay ne yapar?
Kamçı şaklatır, kamçı şaklatır,
Kamçıları hep fır döner. (Çocuklar dönerler)

Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir anne hep ne yapar?
O sökük diker, o sökük diker,
Çocuklar hep fır döner. (Çocuklar dönerler)

Öğrenmek mi istiyorsun,
Bir yorgun baba ne yapar?
O kahve içer, o kahve içer,
Dumanı hep fır döner. (Çocuklar dönerler)
Adapte ; Fuat KORAY
KEDİ :
Çocuklar ayakta halka olur. Bir ebe (kedi) sayışma ile yada gönüllü olanlardan seçilir. Ebe (kedi) halkanın içinde elleri ve dizleri üzerinde dolaşır ve kedi sesi çıkarır. Diğer çocuklar şarkı söyler;
Bakın bakın kedi geliyor, (işaret parmağı ile kedi işaret edilir.)
İçeri giriyor, dışarı çıkıyor, (kedi sürünerek halkanın içine girer, dışına çıkar.)

Şimdi dönüyor,
Selam veriyor. 2 (kedi olan çocuk, yerde sürünerek döner ve selamlar)
Sıra ile çocuklar kedi olana kadar oyun sürebilir.
YÜZÜK SAKLAMA OYUNU :
Çocuklar ayakta halka olurlar. Uzun bir ipe, yüzük geçirilir. İpin iki ucu bağlanarak halka şekline getirilir. İp avuç içinde tutularak halka olunur. Seçilen ebe, halkanın ortasında durur. Şarkı ile oyuna başlanır;
Yüzük yüzük nerdesin?
Acep hangi eldesin?
Eğer bulamaz isen,
Ebesin, ebesin.
Şarkı söylenirken ebeye hissettirmeden, yüzük bir diğer çocuktan diğerinin avucuna itilir. Şarkı bitince ebe; “Kollar yukarı !” der şüphelendiği bir arkadaşının avucunu açtırır. Yüzüğü bulamazsa, oyuna yeniden başlanır.
KAPALI GÖZLE NİŞAN ALMA :
Çocuklar tek sıra halinde ayakta sıra olurlar. Panoya veya duvara puan verilen bir hedef tahtası hazırlanır. Sıra ile çocukların gözleri eşarpla bağlanır. Çocuklar görmeden hedefe dokunur. Belirlenen puanları kazanır. En çok puan kazanan oyunun galibi sayılır.
Not: Aynı oyun görmeden sepete top atmak yoluyla da oynanır. Sepete en çok top atan oyunu kazanmış sayılır.
SANDALYE KAPMACA :
Sınıf sayısından bir eksik olarak sandalyeler yan yana dizilir. Çocuklar sandalyeler önünde sıra olurlar. Müzik açılınca tek yöne doğru dans ederek yürürler. Müziği öğretmen zaman zaman durdurur. Müzik durunca her çocuk bir sandalye kapıp, oturmaya çalışır (Sandalyelerin yeri değiştirilmez). Ayakta kalan çocuk baştaki sandalyenin birini alır ve oyundan çıkar. Müzik tekrar açılır. Oyun böylece tek çocuk oturana kadar sürer. En çok oturan çocuk oyunun galibi sayılır.
KÖPRÜDEN DENGELİ GEÇ :
Sınıf şartları dikkate alınarak yere veya halı üzerine temsili bir dere çizilir. Üzerine kutu veya tahta bloklarla köprü yapılır. Çocuklar sıra ile bu köprünün üzerinden düşmeden geçmeye çalışırlar dengesi bozulan, ayağını temsili dereye basan dereye düşmüş sayılır. Başarılı geçenler alkışlanır.
Ayrıca bu oyun yere uzun bir örtü serilip, üzerine sınıf içindeki oyuncaklarla temsili köprü oluşturularak oynanabilir.
ZİL ÇALIYOR :
Çocuklar yüzleri içe dönük olarak, halka olurlar. Şarkı sözleri eşliğinde, temsili hareketlerle oyun oynanır.
Zil çalınıyor din dan, din dan dan, (sağ el yumruk yapılarak sallanır)
Yeter çalıştık, duralım artık. (eller açık yere paralel itilir)
Başımız ağrıyor, of of of aman (2) (baş avuç arasına alınır, yanlara sallanır)
Oyun isteriz, şöyle de, böyle de idmanlar (2) (el çırpılır, kültür fizik vs.)
Biz çok koşmayız, hasta olmayız, (yerinde koşma ve avuç içleri birleştirilerek yanağa koyma hareketi yapılır.)
Susuz bir çiçek gibi solmayız.
Başımız ağrıyor, of of of aman (2)
Oyun isteriz, şöyle de böyle idmanlar (2)
KÖŞE KAPMACA :
Bir ebe seçildikten sonra halı üzerinde veya bahçede işaretlerle belirtilen yerlere diğer çocuklar yerleşir. Grup kalabalık olursa, ebe sayısı çoğaltılabilir. Çocuklar ebe görmeden yer değiştirmeye çalışırlar. Ebe görür ve yerini kaparsa, açıkta kalan ebe olur.
MİNİK ÖRDEK :
Çocuklar geniş bir halka oluşturup, ayakta dururlar sayışma ile seçilen ördek halkanın içine geçip, çömelir ve elleriyle ayak bileklerini tutarak yürüyüşler yapar. Bu sırada halkadaki çocuklar;
Bak şu minik ördek ne hoş yüzüyor (2) (işaret parmağı ile gösterilir)
Yüzüp giderken dalıp çıkıyor (2) (iki el birbirine değdirilip yüzme hareketi yapılır. Daha sonra eller aşağı indirilip kaldırılır)
Beyaz tüylerinden inciler akıyor (2) (eller bedende hareket ettirilir.)
Vak vaka vak vak, vik viki vik vik (2) (halkadakiler elele tutuşup halkayı daraltıp genişletirler.)

Sayışma ile yeniden ördek seçilerek oyuna devam edilir.
EL SIK SELAM VER, KOŞ> :
Çocuklar halıya yan yana oturup, ikili eş olurlar. Sıra ile eşler ayağa kalkıp sınıf masalarının etrafında ters yönde yürümeye başlarlar. Eşler karşılaştıkları yerde el sıkışıp birbirlerine selam verirler ve koşarak başlangıç noktasına ulaşmaya çalışırlar. İlk gelen oyunu kazanır. Oyuna diğer eşlerle devam edilir.
AMBARA VURDUM BİR TEKME :
Çocuklar geniş bir halka oluşturup, ayakta dururlar. Şarkı sözleri eşliğinde, temsili hareketlerle oyun oynanır. Oyunu lider başlatır.
Ambara vurdum bir tekme, bir tekme, (iki el bele konulup, bacağın biri yukarı doğru hareket ettirilir.)
Ambarın kapısı açıldı, açıldı, (iki el içten dışa doğru açılır.)
İnci de boncuk saçıldı, saçıldı, (eller önde ileri geri hareket ettirilir.)
Limonu da böyle keserler, keserler. (limon kesme hareketi yapılır.)
Suyunu da böyle sıkarlar, sıkarlar, (limon sıkma hareketi yapılır.)
Sonrada böyle içerler, içerler, (içme hareketi yapılır.)
Çamaşırı da şöyle yıkarlar, yıkarlar, (üstteki kıyafetinin kenarında yıkama hareketi yapılır)
Sonrada böyle asarlar, asarlar, (eller havaya kaldırılıp, asma hareketi yapılır)
Asarlar, keserler, en gü-ze-li-ni- se-çer-ler. (gözler kapatılır. Parmaklar sayışma için çocuklar üzerinde gezdirilir.)
Kelime kimde biterse oyunu tekrar o başlatır. Oyuna çocukların isteğine göre devam edilir.
KİM YOK OYUNU :
Çocuklar minderlere otururlar. Sayışma ile bir ebe seçilir. Ebenin gözleri kapatılır. Ebenin haberi olmadan sınıftan bir arkadaşı sınıfın dışına çıkarılır. Sonra ebe gözleri açar. Ebeye çocuklar “kim yok?” diye sorarlar. Arkadaşlarını inceleyen ebe üç tahminde bulunur. Bilirse dışarıdaki arkadaşı ebe olur. Bilemezse yine kendisi ebe olur. Oyun tüm çocuklar ebe oluncaya dek veya çocuklar sıkılıncaya kadar oynanır.

_________________
GiDeN GeLmiYoR GeRi DöNmüYoR oYuNuN sOnUNDaa...
GiDeN GeLmiYoR hayaT DeNilen ŞeY BiR ipiN UcundA!
avatar
BuBu
Pink Admin ~ Owner
Pink Admin ~ Owner

Mesaj Sayısı : 1113
Yaş : 29
Nerden : Ordan burdan...:)
Kayıt tarihi : 22/04/08

Kullanıcı profilini gör http://odyluin.niceboard.net/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Türk çocuk oyunları

Mesaj tarafından aMeYt Bir C.tesi Eyl. 20, 2008 4:02 am

valla sabahın köründe elimde mikasa 'yla sokağa fırlayıp akşama kadar top tepmekten bunnara fırsat kalmadı ki ya :=)

_________________
Gecelerden Gece Beğen Sen...
avatar
aMeYt
Atılımlı

Mesaj Sayısı : 424
Yaş : 29
Kayıt tarihi : 15/05/08

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Türk çocuk oyunları

Mesaj tarafından BuBu Bir Perş. Eyl. 25, 2008 11:11 pm

ben ekledim bunları da ben de hepsini okuyamadm ama hoş bi arşiv oldu.canınız sıkılırsa yapacak bişey bulamazsanız yanınızda bi iki arkadasınız da varsa acın oynayın bunnardan Very Happy

_________________
GiDeN GeLmiYoR GeRi DöNmüYoR oYuNuN sOnUNDaa...
GiDeN GeLmiYoR hayaT DeNilen ŞeY BiR ipiN UcundA!
avatar
BuBu
Pink Admin ~ Owner
Pink Admin ~ Owner

Mesaj Sayısı : 1113
Yaş : 29
Nerden : Ordan burdan...:)
Kayıt tarihi : 22/04/08

Kullanıcı profilini gör http://odyluin.niceboard.net/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz